środa, 16 marca 2011

Pocenie się

Każdy z nas się poci. Każdy jednak trochę inaczej. Niektórzy wydzialają aż 12 gram potu dziennie, inni tylko 2 gramy, w takich samych warunkach.
Niektórym wystarczy tylko woda i zwykłe mydło, inni potrzebują mydła antybakteryjnego, dezodorantu lub antyperspirantu. Jeśli należysz do tych drugich, przeczytaj jak sobie radzić z nadmiernym poceniem się.
Ludzki pot jest bezwonny, w 99 procentach składa się z wody, a reszta to magnez, mocznik, potas, tłuszcz, sód i żelazo. Nieprzyjemny zapach natomiast powstaje przez bakterie, które znajdują się na skórze i które rozkładają pot. Jeśli chcemy, aby nasz pot nie wydzielał brzydkiego zapachu, przede wszystkim powinniśmy pozbyć się zbędnego owłosienia pod pachami, gdyż pot, który utrzymuje się na włoskach jest idealną pożywką dla bakterii. Jeśli to nie wystarcza radzimy stosować dezodoranty, które nie zmniejszają wydzielania potu, ale likwidują jego zapach. Osoby, które pocą się bardzo obficie powinny przed użyciem dezodorantu myć skórę mydłem antybakteryjnym, które nie tylko zmywa zanieczyszczenia ze skóry, ale także zabija bakterie, które są przyczyną nieprzyjemnego zapachu potu. Mydła antybakteryjne również doskonale dezynfekują skórę, a także łagodzą podrażnienia. Dodatkowo niszczą grzyby i drożdże, dzięki czemu chronią przed wywoływanymi przez nie chorobami. Pomagają również w leczeniu chorób takich jak grzybica, czy drożdżyca. W sytuacjach, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na nadmierne pocenie się, można zastosować antyperspirant, który hamuje wydzielanie potu. Niestety antyperspirantów nie można stosować na codzień, gdyż zamykają one ujścia gruczołów potowych, co może doprowadzić do stanów zapalnych skóry.
Jeśli pocisz się bardzo obficie najlepiej zwróć się do lekarza, gdyż może to być objawem choroby.

niedziela, 6 marca 2011

Choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna występuje w wyniku rozbieżności, jakie pojawiają się pomiędzy informacją odbieraną oczami i uszami, a także z innych receptorów równowagi.
Wybierz sensowne miejsce:
Jeśli jesteś dorosłym pasażerem podróżującym samochodem, usiądz na przednim siedzeniu lub, jeszcze lepiej, za kierownicą. Wydaje się, że choroba lokomocyjna nie dotyka kierowcy pojazdu. Dzieci powinny jednak zawsze siedzieć z tyłu. Tak jest o wiele bezpieczniej.
Jeśli lecisz samolotem, poproś obsługę o przydzielenie miejsca nad skrzydłem i przy oknie, gdzie ruch jest najmniejszy.
W łodzi najlepiej miejsce na środku, gdzie efekt huśtania jest najmniejszy.
W pociągu nie siadaj na miejscach zwróconych w stronę przeciwną do kierunku jazdy.
Oddychaj chłodnym powietrzem:
Każdemu, kto kiedykolwiek odczuwał nudności w czasie jazdy samochodem, znane jest uczucie ulgi, jakiego doznaje się po otwarciu okna. Zapytaj pozostałych pasażerów, a następnie wpuść do środka świeże powietrze. Jeśli płyniesz statkiem, najlepiej na pokładzie, aby uniknąć dusznego wnętrza. Na pokładzie samolotu użyj osobistego wlotu powietrza nad głową. Powietrze może nie być tak świeże, ale przynajmniej jest chłodne.
Nie mów o tym:
Jeśli dziecko jest podatne na chorobę lokomocyjną, nie zwiększaj jego lęku i nie mów o tym przed lub w trakcie podróży, dziecko wówczas prawdopodobnie zwymiotuje.
Użyj przyprawy:
Przyjmuj imbir lekarski 2 godziny przed podróżą i co 4 godziny w czasie jej trwania. Zażywaj 100-200 miligramów standaryzowanego wyciągu w postaci kapsułki.
Dobrym ogólnie środkiem na uspokojenie nerwów, więc i na złagodzenie choroby, jest magnez. Przyjmuj 500 miligramów z jedzeniem, godzinę przed podróżą.

sobota, 5 marca 2011

Zmęczenie

Skargi na zmęczenie i wyczerpanie to według lekarzy najczęstszy powód wizyt pacjentów. Zmęczeniu towarzyszy zwykle brak motywacji do pracy.  
Szybka pomoc:
Jeśli musisz szybko pokonać zmęczenie, żeby dokończyć ważną pracę, chusteczkę lub serwetkę skrop ją 2 kroplami olejku z mięty pieprzowej, przyłóż do nosa i oddychaj głęboko. Jeżeli masz więcej czasu, zrób sobie kąpiel, a do wody wpuść 2 krople olejku z mięty pieprzowej i 4 krople olejku z rozmarynu.
Połóż się na plecach, podłóż pod stopy wałek lub kilka poduszek tak, aby znajdowały się wyżej niż głowa. Jest to sposób indyjskich joginów, którzy walcząc ze zmęczeniem wymuszają przypływ większej ilości krwi do mózgu, co pomaga skupić uwagę i zachować czujność.
Wysokooktanowe paliwo:
Zjedz rano obfite śniadanie, a w ciągu dnia kilka mniejszych posiłków lub przekąsek. Jednorazowo jedz nie więcej niż 300 kalori. Dzięki temu stężenie cukru we krwi będzie się utrzymywało na stałym poziomie, co pozwoli uniknąć stałych spadków energi.
Jedz potrawy bogate w błonnik, zawierające złożone węglowodany (pieczywo pełnoziarniste, kasze, płatki, warzywa). Sprawiają one, że stężenie cukru we krwi wzrasta i spada wolniej.
Obierz ze skórki i umyj surowego ziemniaka. Pokrój go na plasterki i zanurz na noc w wodzie. Rano kawałki ziemniaka wyrzuć i wypij wodę, to znakomita metoda na zwiększenie stężenia potasu w organizmie. Potas jest bardzo ważny dla prawidłowego przewodzenia impulsów w układzie nerwowym, mięśniowym i w innych układach. Niektórzy uważają, że to niedobory potasu są odpowiedzialne za szybkie męczenie się.