niedziela, 27 lutego 2011

Zapalenie krtani

Boli nas dolny odcinek gardła i nie możemy mówić. Prawdopodobnie mamy zapalenie krtani, części dróg oddechowych, w której mieszczą się struny głosowe.
Nie oczyszczaj gardła:
Powstrzymuj potrzebę kasłania lub odchrząkiwania. Jedno i drugie może uszkodzić struny głosowe. Spróbuj stłumić to uczucie, popijając wodę lub po prostu przełykając.
Osłoń gardło:
Pij przynajmniej 6 do 8 szklanek ciepłej lub letniej wody dziennie. Płyn nawilża, co jest podstawą leczeniu jej z zapalenia.
Inne ciepłe płyny, takie jak bulion z kurczaka, mogą także złagodzić uczucie miejscowego dyskomfortu.
Zielarze zalecają na zapalenie krtani picie naparu z szanty zwyczajnej i dziewanny drobnokwiatowej. Szanta to roślina o owłosionych liściach z rodziny jasnotowatych, od dawna stosowana była w produkowanych przez różne firmy cukierkach na kaszel. Z kolei dziewanna zawiera galaretowaty śluz, który łagodzi podrażnione tkanki. Aby przyrządzić każdą z tych herbatek, wrzuć 1-2 łyżeczki suszonego zioła do filiżanki wrzącej wody, parz przez 10 minut i wypij. Pij od 1 do 3 filiżanek dziennie. Oba zioła są z reguły dostępne w sklepach.
Starym ludowym sposobem jest przyjmowanie 2 łyżeczek soku z cebuli i zaraz potem łyżeczki miodu. Powtarzaj tę kurację co 3 godziny. Jeśli nie masz sokowirówki, możesz uzyskać sok cebulowy, mechanicznie wyciskając cebulę w wyciskarce do cytryn.
Zmieszaj łyżeczkę miodu, trochę soku z cytryny i szczyptę pieprzu kajeńskiego i wypij tę miksturę małymi łyczkami. Powtarzaj tak często, jak to będzie konieczne.
Wdychaj parę z miski z gorącą wodą przez 5 minut; korzystaj z takiej parówki 2-4 razy dziennie. Aby inhalacja miała siniejsze działanie lecznicze, dodaj do gorącej wody od 4 do 6 kropli odkażających i przeciwzapalnych olejków eterycznych, takich jak lawendowy, sandałowy lub rumiankowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz